Program rządowy "Pomoc państwa w zakresie dożywiania" 2014 - 2020

Jest to kontynuacja programu, który realizowany był w latach: 2010 - 2013. Jego celem jest wsparcie gmin w wypełnianiu zadań w zakresie dożywiania dzieci oraz zapewniania posiłku osobom jego pozbawionym. Ponadto program zakłada długofalowe działanie w zakresie poprawy stanu zdrowia dzieci i młodzieży poprzez ograniczanie zjawiska niedożywienia, upowszechnianie zdrowego stylu żywienia, poprawę poziomu życia osób i rodzin o niskich dochodach oraz rozwój w gminach bazy żywieniowej, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb dzieci i młodzieży.

Zgodnie z założeniami programu pomoc w formie posiłku - ze szczególnym uwzględnieniem posiłku gorącego - jest udzielana dzieciom i młodzieży przede wszystkim w żłobkach, przedszkolach, szkołach lub w innych miejscach do tego wyznaczonych. Dzieci spożywające posiłki w szkołach (bez względu na źródło ich finansowania) powinny mieć zapewnione posiłki jednakowe pod względem jakościowym i ilościowym.

Z dofinansowania mogą skorzystać dzieci do czasu rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej i uczniowie do czasu ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej, których rodziny spełniają określone kryteria dochodowe. Obecnie stanowi ono 150% progu uprawniającego do pomocy społecznej, co wynosi odpowiednio 813 zł dla osoby samotnej i 684 zł na członka rodziny. Istnieje również możliwość przyznania pomocy mimo braku spełniania kryterium dochodowego. W takim przypadku dyrektor szkoły, na wniosek rodziców lub za ich zgodą, ma obowiązek poinformowania ośrodka pomocy społecznej o zaistnieniu okoliczności uzasadniających przyznanie wsparcia.

Dzięki przyznanej dotacji duża grupa uczniów naszej szkoły może codziennie zjeść bezpłatny gorący posiłek.

[12.01.2015 r.]