05-825 Grodzisk Maz. ul. Zielony Rynek 2          tel.: 22 755 51 55, 22 755 55 07, fax: 22 755 60 77          e-mail: sp4grodzisk@home.pl

AKTUALNOŚCI

  Strona główna
  Aktualności
  Kronika
  Informacje

O SZKOLE

  Historia
  Patron
  Symbole szkolne
  Odznaka Przyjaciel szkoły
  Dokumenty szkolne
  Dyrekcja
  Nauczyciele
  Rada rodziców
  Biblioteka
  Świetlica
  Pedagog
  Napisali o nas
  Inne informacje

UCZNIOWIE

  Klasy, wychowawcy
  Samorząd uczniowski
  Rzecznik Praw Ucznia
  Nasze sukcesy
  Egzamin ósmoklasisty
  Bezpieczniczek
  Zajęcia pozalekcyjne

RÓŻNE

  Grodzisk Maz.
  Wycieczki
  Ciekawe strony
  Archiwum

Kronika 2019/2020

IX - II III - VI

Żywa lekcja biologii - 27 lutego 2020

27 lutego uczniowie klas szóstych oraz klasy 2c wzięli udział w żywej lekcji biologii. Warsztaty prowadziła pani Katarzyna Kotkiewicz z firmy "Zwierzęta dzieciom". Uczniowie mogli z bliska zobaczyć żółwie, węże i jaszczurki. Poznali wiele ciekawostek na temat tej grupy, obejrzeli wylinki zwierząt, a także poznali warunki życia gadów. (tekst i zdjęcia: Anna Adydan)

Bal karnawałowy - 25 lutego 2020

Tegoroczny bal odbył się pod hasłem "W karnawale bawimy się wspaniale". Było kolorowo i bajkowo. O dekorację zadbał samorząd uczniowski, dzięki któremu sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową. Pomysłowe przebrania, szczególnie w grupie I-III, udowodniły, że wyobraźnia dzieci nie zna granic. Zabawę poprowadził pan Rafał Folwarski, który jako wodzirej nie ma sobie równych. Dorośli bawili się wspólnie z dziećmi w korowodach, kółeczkach i w parach. Nie zabrakło oczywiście konkursów i zabaw. Emocji i wrażeń było mnóstwo. Szkoda, że taki dzień zdarza się tylko raz w roku.

Czytam z klasą

Klasy 2a i 2b biorą udział w ogólnopolskim projekcje edukacyjnym "Czytam z klasą - lekturki spod chmurki". Głównym założeniem projektu jest rozwijanie aktywności czytelniczej wśród uczniów klas 1-3. W ramach projektu uczniowie wybierają jedną lekturę, na podstawie której wykonują różne zadania. Do tej pory dzieci przeczytały "Brzydkie kaczątko" (2a), "Drzewo do samego nieba" (2b), "Psie troski" (2b) i "Cukierku, ty łobuzie!"(2a). Wykonały m. in. zadania: uzupełnianie lekturnika, zaprojektowanie i wykonanie zakładki do książek, wykonanie makiety przedstawiającej jedną scenę dotyczącą lektury, zaproszenie gościa do czytania fragmentu książki, spotkanie z weterynarzem, klasowy konkurs głośnego czytania oraz wykonanie legowiska (z kartonu) dla ulubionej maskotki. (tekst i zdjęcia: Karolina Szwarocka)

Programy, projekty i innowacje realizowane w roku szkolnym 2019/2020

Zima w mieście 10-21.02.2020

Tegoroczne półkolonie, zorganizowane podczas ferii w naszej szkole, przebiegały pod hasłem "Podróże małe i duże". Prowadzone były zajęcia integrująco-animacyjne, gry i zabawy w sali gimnastycznej oraz boisku szkolnym, zabawy tematyczne, gry planszowe, nauka układu tanecznego belgijka, zabawy przy muzyce "Just dance", zajęcia plastyczne, warsztaty manualne. Były wyjścia do kina, do Mediateki i wyjazdy na basen. Dzieci uczestniczyły w warsztatach "Wazon ze słoika", "Mali kucharze", ozdabiały torebki ekologiczne, tworzyły wulkany i magiczną plastelinę. Odbyły sie też zajęcia z programowania oraz spotkania z przedstawicielami Straży Miejskiej i Straży Pożarnej. Dużym zainteresowaniem cieszyły się dalsze wycieczki: zwiedzanie Muzeum Geologicznego w Warszawie, zwiedzanie Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Pruszkowie (warsztaty "Kuj żelazo, póki gorące"), zabawa w Parku Trampolin. Mimo że nie dopisała zimowa pogoda, zima w mieście okazała się bardzo interesująca.

Festiwal piosenki

3 lutego w Centrum Kultury odbył się XV międzyszkolny festiwal piosenki, którego organizatorem jest nasza szkoła. W festiwalu udział wzięli przedstawiciele 9 szkół podstawowych: 18 solistów, 4 zespoły, ogółem 130 wykonawców. Jury w składzie: Marta Maliszewska, Tomasz Kirszling, Sławomir Zygmunt postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
w kategorii solista
I miejsce: Gabriela Pacholska (SP Wiskitki)
II miejsce: Magdalena Piątek (SP Książenice), Kinga Rutkowska (SP4)
III miejsce: Kamila Lewandowska (SP Adamowizna), Gabriela Popielczyk (SP2 Milanówek)
wyróżnienia: Marta Kądziela (SP4), Marcelina Nocny (SP4), Natalia Kamińska (SP Adamowizna), Agata Popelyukh (SP6)
w kategorii zespół
I miejsce: Marcelina Nocny, Juliusz Ruszkiewicz (SP4)
II miejsce: chór Cantabile (SP6)
III miejsce: Karuna Morgulec, Olga Stawicka (ZSP Międzyborów)
wyróżnienie: chór Fermata (ZSP Międzyborów)

Zdjęcia z festiwalu

II Świetlicowy Turniej Piłki Nożnej

3 lutego odbył się II Świetlicowy Turniej Piłki Nożnej. W tym roku w rozgrywkach wzięło udział 8 drużyn, w skład których weszły dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej. Wszyscy zawodnicy dzielnie walczyli, jednak najlepsza okazała się drużyna w składzie: Kacper Maciejewski, Bartosz Wysocki, Szymon Link, Szymon Paćko. Królem strzelców został Borys Wawer z klasy 3A. Jednak największą atrakcją turnieju był mecz: Gwiazdy kontra nasi uczniowie. W drużynie Gwiazd mogliśmy podziwiać księdza dziekana Janusza Starostę, pana wiceburmistrza Tomasza Krupskiego, księdza Piotra Ambroziaka, przewodniczącego Rady Rodziców pana Dariusza Paczóskiego oraz naszego pana konserwatora - Bogdana Palucha. Mecz z Gwiazdami był niezwykle emocjonujący. Uczniowie, którzy do tego meczu zostali wyłonieni w drodze losowania, byli bardzo szczęśliwi, że mogli zmierzyć się z naszymi gośćmi. Oczywiście mecz był bardzo wyrównany, trudno wyłonić jednoznacznie zwycięzcę, więc uznajemy że był remis :). Serdecznie dziękujemy za wspaniałą zabawę i już trenujemy do kolejnych rozgrywek za rok. (organizator: Adam Paschke, współorganizatorzy: Dominika Walczak-Paschke, Marta Szymczyk)

Owocowy dzień - 31 stycznia 2020

Z inicjatywy pana Wojciecha Wlazło, który jest naszym dostawcą mleka, owoców i warzyw, w klasach I-III zostało zorganizowane spotkanie, podczas którego dzieci wysłuchały pogadanki i obejrzały prezentację na temat zdrowego żywienia, a także mogły spróbować świeżo wyciskanych soków owocowo-warzywnych.

Jasełka w Centrum Kultury - 13 stycznia 2020 r.

W tym roku tradycyjnie zagraliśmy razem z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Na scenie w sali widowiskowej Centrum Kultury zaprezentowaliśmy jasełka "Najpiękniejsze święta". Występ bardzo podobał się widzom, którzy nagrodzili wykonawców gromkimi brawami, a przy okazji włączyli się również w zbiórkę pieniędzy dla WOŚP, w tym roku przeznaczonych na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji. Dziękujemy!
(zdjęcie ze strony Gminy Grodzisk Maz.)

Jasełka - 20 grudnia 2019

Tuż przed rozpoczęciem ferii świątecznych mieliśmy okazję obejrzeć jasełka, tradycyjnie przygotowane przez uczniów, pod kierunkiem pań katechetek: Renaty Łoszewskiej i Cecylii Kotowicz. Tym razem również byliśmy zaskoczeni pomysłem, oryginalnością i niebanalnym spojrzeniem na tę, wszystkim dobrze znaną, opowieść o narodzeniu Chrystusa. Umiejętności wokalne i aktorskie młodych wykonawców dostrczyły zebranym dużo wzruszeń. (zdjęcia: Karolina Szwarocka)

Konkurs na najdłuższy łańcuch choinkowy

Na lekcjach techniki uczniowie wykonywali ozdobę choinkową - łańcuch z kolorowego papieru. Oceniana była nie tylko długość łańcucha, ale również jego estetyka. Najdłuższy i najładniejszy łańcuch wykonała klasa 6a (140 m), na II miejscu znalazła się klasa 6c (135 m). Gratulujemy! (tekst i zdjęcia: Adam Paschke)

Gdy liczy się czas...

Na przełomie listopada i grudnia, w porozumieniu z fundacją "Gdy liczy się czas", w naszej szkole przeprowadzona została zbiórka darów dla dzieci i młodzieży z oddziału onkologicznego Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Bardzo dziękujemy wszystkim tym, którzy pozytywnie odpowiedzieli na nasz apel i przynieśli podarunki dla małych pacjentów. Wspólnie udało się nam zebrać naprawdę wiele pięknych, różnorodnych upominków. Szczególne podziękowania składamy panu Dariuszowi Paczóskiemu, który wszystkie zgromadzone prezenty osobiście zawiózł dzieciom do warszawskiego szpitala. (tekst i zdjęcia: Agnieszka Gimbut)

Paczka dla Kombatantów

W grudniu 2019 roku w naszej szkole odbyła się kolejna akcja "Paczka dla Kombatantów z Kresów i ich rodzin". Łącznie przekazaliśmy do Fundacji "Odra – Niemen" 12 paczek z artykułami chemicznymi i papierniczymi. Szkolni koordynatorzy – Małgorzata Młotkowska, Grażyna Kaczorowska i Agnieszka Gimbut serdecznie dziękują wszystkim, którzy włączyli się w tę akcję.

Anioł Dobrej Nowiny

Na konkurs pod hasłem "Anioł Dobrej Nowiny", ogłoszony przez Szkołę Podstawową w Izdebnie Kościelnym wpłynęło kilkanaście przepięknych prac. Trudno było nam się z nimi rozstać, ale nie było innego wyjścia. Anioły pofrunęły do organizatora konkursu i liczymy, że przyniosą szczęście autorom.

IV Memoriał Szachowy im. Andrzeja Radziewicza w Dawidach Bankowych

W sobotę 7.12.2019 roku dzieci z koła szachowego wraz z swoimi rodzicami wyjechały na Mikołajkowy Turniej Szachowy do Dawidów Bankowych. Na miejscu, oprócz gry w szachy, czekały na nich różne atrakcje: spektakl teatralny, spotkanie ze św. Mikołajem, gra w piłkarzyki, gra w tenisa stołowego, losowanie biletów do kina. Rodzice też się nie nudzili. Mogli wziąć udział w turnieju tenisa stołowego. Nasi uczniowie godnie reprezentowali szkołę. Wszyscy otrzymali upominki a najlepsi nagrody. Gratulujemy! (tekst i zdjęcia: Adam Paschke, Dominka Walczak-Paschke)

Warsztaty z metaloplastyki

W mikołajki 6 grudnia w klasie IIIa odbyły się warsztaty z metaloplastyki. Dzieci, z drutu oraz kolorowych koralików, własnoręcznie wykonały piękne drzewka szczęścia oraz bransoletki. Na zakończenie zajęć wszyscy obecni otrzymali słodkie upominki. (tekst i zdjęcia: Agnieszka Gimbut, 6.12.2019)

Wigilia harcerska

W tym roku harcerze zorganizowali swoją Wigilię już 6 grudnia. Przy świątecznie udekorowanych stołach zasiedli wesołą gromadką harcerze i zuchy. Były życzenia, kolędy i wesołe opowieści. Tradycyjne jasełka przygotowała tym razem kadra instruktorska, która okazała się niezwykle uzdolniona aktorsko. Pojawił się też, niecierpliwie oczekiwany przez wszystkich, Mikołaj. Każdemu przyniósł jakiś upominek.

Pomagamy innym

Dzieci należące do KLUBU MŁODEGO WOLONTARIUSZA KLAS I-III włączyły się w przygotowanie szkolnej mikołajkowej loterii fantowej. Z wielkim zaangażowaniem i radością ozdabiały pachnące pierniczki, które po zapakowaniu stały się fantami w szkolnej loterii. Kolorowe ciasteczka chyba wszystkim smakowały, a w dodatku przywoływały myśli o zbliżającym się Bożym Narodzeniu! (tekst i zdjęcia: Agnieszka Gimbut, 4.12.2019)

Mikołajkowa loteria świąteczna

4 i 5 grudnia 2019 r. samorząd szkolny i Szkolne Koło Młodego Wolontariusza przeprowadzili coroczną akcję charytatywną - mikołajkową loterię fantową. Duże zainteresowanie ze strony uczniów pozwoliło na zebranie kwoty w wysokości 1 390,- złotych. Uzyskane środki zostaną przeznaczone dla naszych uczniów, znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Bardzo dziękujemy wszystkim darczyńcom za wsparcie i pomoc w zorganizowaniu tego przedsięwzięcia. (Sylwia Ręgowska - opiekun koła)

Przedstawienie Studia Carnaval Art Voyage

4 grudnia w naszej szkole gościł zespół artystyczny Art Voyage. Uczniowie mogli podziwiać występ pięknej Jasmine, rosnącej Matrioszki, klauna Igora, zamkniętej w wielkiej kostce różowej pantery, dziwnego profesora z Niemiec i człowieka sprężyny. Wszyscy świetnie bawili się podczas przedstawienia. Niektórzy mieli okazję wystąpić razem z artystami na scenie.

Czterolistna

Czterolistna to nie tylko koniczyna, która (wg jednego z najpopularniejszych przesądów na świecie) przynosi szczęście znalazcy, ale również nowy tytuł naszej gazetki szkolnej. Pierwszy numer właśnie dotarł do czytelników. Zawiera aktualności z życia szkoły, porady dotyczące zdrowia, sporą dawkę humoru i oczywiście Wolniaka, czyli kupon zwalniający z przygotowania do jednej wybranej lekcji np. z pracy domowej lub odpowiedzi ustnej. Redaktor naczelny Maja Szelerska z klasy 6c oraz opiekun redakcji pani Aneta Ruszkiewicz czekają na Wasze uwagi i opinie na temat gazetki.

Czterolistna 1.1 Czterolistna 1.2

Zabawa andrzejkowa

Andrzejki to święto obchodzone w noc z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. Pierwsze pisemne wzmianki o tym święcie pochodzą z XVI wieku. W dawnej Polsce były jedną z ważniejszych dat w kalendarzu, a wróżby odprawiane w ten wyjątkowy wieczór traktowano z ogromną powagą. Dziś to przede wszystkim okazja do zabawy tanecznej, ale tradycyjne wróżby (lanie wosku, wyścigi butów, rzucanie monetą, rzucanie skórką jabłka) nadal stanowią ważny punkt programu. 29 listopada 2019 r. liczna grupa uczniów klas 4-8 uczestniczyła w szkolnej dyskotece andrzejkowej. Poza taneczną zabawą bardzo dużym powodzeniem cieszył się "pokój wróżb", przygotowany przez klasę 5a.

Spotkanie autorskie z Marcinem Szczygielskim

27 listopada 2019 r. uczniowie klasy 6c wzięli udział w spotkaniu z Marcinem Szczygielskim, autorem wielu książek dla młodzieży m.in. "Za niebieskimi drzwiami", na podstawie której został nakręcony film z Ewą Błaszczyk w roli ciotki Agaty.

Przeczytaj więcej

Wycieczka do siedziby Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze"

27 listopada klasa 5b zwiedzała siedzibę Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze". Uczniowie mieli okazję poznać artystów, obejrzeć ich próbę tańca, posłuchać ciekawych opowieści o pracy zespołu oraz zobaczyć garderoby i pracownię krawiecką. Następnie klasa zwiedziła Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie, gdzie uczestniczyła w lekcji muzealnej "Słowiańskie Mazowsze". (tekst i zdjęcia: Małgorzata Młotkowska)

Dzień Życzliwości i Dzień Wolontariatu - 22 listopada

Klasa 3a przygotowała dla swoich koleżanek i kolegów program słowno-muzyczny z okazji Dnia Życzliwości i Dnia Wolontariatu, aby podkreślić jak ważne dla każdego człowieka są: potrzeba szacunku, serdeczności, uśmiechu, mówienie dobrych słów i niesienie bezinteresownej pomocy innym. (zdjęcia: Agnieszka Gimbut, Karolina Szwarocka)

Wycieczka klas III do Warszawy

21 listopada uczniowie klas trzecich byli na wycieczce w Warszawie. Najpierw odwiedzili Stadion Narodowy, gdzie przewodnicy oprowadzili grupę trasą pod nazwą "Piłkarskie emocje". I rzeczywiście emocji było mnóstwo, bo nie co dzień przecież siedzi się w szatni na miejscu Roberta Lewandowskiego, kapitana reprezentacji Polski! Nie co dzień także można wejść na płytę stadionu, czy zasiąść na trybunach, które są w stanie pomieścić wielotysięczną publiczność. Po zwiedzeniu Stadionu Narodowego dzieci udały się na spektakl "Dzieci z Bullerbyn" w wykonaniu aktorów Teatru Syrena. Przygody urwisów ze szwedzkiej wioski podobały się tak bardzo, że prawie dwugodzinne przedstawienie okazało się dla dzieci zbyt krótkie! Warto więc w tej sytuacji zajrzeć do książki i przeczytać o innych historiach, które wydarzyły się w Bullerbyn, do czego zresztą zachęcali aktorzy w finałowej piosence. (tekst i zdjęcia: Agnieszka Gimbut)

Czas na ekologię

Dzieci ze świetlicy popołudniowej wiedzą już dużo o zachowaniach proekologicznych. Nadszedł więc czas na wykorzystanie tej wiedzy w praktyce. Postanowiły nie korzystać więcej z plastikowych toreb i zachęcać do tego swoich rodziców. W tym celu 21 listopada dzieci uczestniczyły w warsztatach, podczas których ozdabiały materiałowe torby wielokrotnego użytku. Z taką torbą każdy domownik na pewno chętnie pójdzie po zakupy.(tekst i zdjęcia: Małgorzata Zientala)

Tydzień Zdrowia

W tym roku w ramach Tygodnia Zdrowia (18-22 listopada))odbył się cykl imprez, mających na celu przypomnienie uczniom zasad, dotyczących zdrowego stylu życia. Wszystkie klasy wysłuchały prelekcji, wygłoszonej przez panią Dominikę Gradek z PSSE w Grodzisku Maz., na temat zdrowego odżywiania, aktywnego spędzania wolnego czasu oraz wpływu używek na stan zdrowia. Organizatorzy wraz z samorządem uczniowskim przeprowadzili akcję pod hasłem: Dzień Zdrowej Przekąski. Każda klasa przygotowała półmisek ze zdrowymi przekąskami. Podczas długiej przerwy można było zjeść kanapki z warzywami, owocowe szaszłyki, sałatki warzywne, owsiane ciasteczka, a nawet kiełki, które okazały się całkiem smaczne. Ponadto członkowie Koła Promocji Zdrowia zaprezentowali wystawkę, dotyczącą zawartości cukru w różnych produktach. Odbyły się też zajęcia, podczas których przygotowano zdrowe koktajle. Wychowawcy klas, wsparci wiedzą pani pielęgniarki, przeprowadzili lekcje wychowawcze dotyczące higieny osobistej. Powstały także gazetki tematyczne. (tekst i zdjęcia: Anna Adydan)

Jubileusz świetlicy miejskiej w Łąkach

16 listopada świetlica miejska w Łąkach obchodziła jubileusz - 7. rocznicę działalności. Obchodzono go hucznie, w towarzystwie rodziców, dziadków, zaproszonych gości. Dzieci, pod kierunkiem pani Anny Banaszek, przygotowały program artystyczny i zachwyciły wszystkich wdziękiem oraz zdolnościami aktorskimi. Nie zabrakło też urodzinowego tortu, życzeń i prezentów. Nad wszystkim czuwała pani Elżbieta Wykrytowicz - kierownik świetlicy. Gratulujemy dotychczasowych osiągnięć i życzymy kolejnych sukcesów.

Warsztaty - kule kąpielowe

6 listopada 2019 r. dzieci z klas: Ib, Ic, IIa, IIb, IIc i IIIa wzięły udział w niezwykłych warsztatach. Do składników, które można znaleźć chyba w każdej kuchni, takich jak soda oczyszczona, czy kwasek cytrynowy, dodały wybrane przez siebie barwniki i zapachy oraz suszone kwiaty lawendy lub nagietka. W ten sposób wyczarowały kolorowe i pachnące kule kąpielowe. Pięknie zapakowane kosmetyki dzieci zabrały do domu. (tekst i zdjęcia: Agnieszka Gimbut)

Śniadanie daje moc

W dniach 4-8 listopada 2019 roku w klasach I-III odbyły się wspólne klasowe śniadania w ramach akcji "Śniadanie daje moc". Klasa 3a przygotowała owocowe jeże, a 3b i 1c pyszne kanapki. Klasa 3c tym razem oprócz wędlin, sera i mnóstwa warzyw serwowała kiełki, humus, jajka i twarożek ze szczypiorkiem. W klasie 2b, 2c i 2a każdy uczeń komponował swoje zdrowe śniadanie z ulubionych produktów. Na kromkach ciemnego pieczywa powstały prawdziwe dzieła sztuki. Klasa 1b przygotowała śniadanie nie tylko zdrowo, ale również kolorowo i nie zapomniała o poczęstunku grona pedagogicznego. 1c wspólne śniadanie zakończyła pogadanką na temat zdrowego odżywiania. Okazało się, że pierwszaki dokładnie wiedzą, co i jak należy jeść, aby zdrowo żyć. Dopełnieniem akcji był udział dzieci w prelekcji na temat zdrowego trybu życia, przygotowanej przez grodziski Sanepid.(tekst i zdjęcia: Mirosława Roman)

Noc Bibliotek

Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W związku z tym uczniowie z klas: 1c, 3a, 6b pod opieką nauczycieli: Katarzyny Romańskiej, Grażyny Brożek i Agnieszki Gimbut wzięli udział w Nocy Bibliotek, zorganizowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną w Grodzisku Maz. Nasza grupa nie tylko uczestniczyła w ciekawych zajęciach: warsztatach plastycznych, teatrzyku kamiszibai, teatrzyku cieni, w spotkaniu filozoficznym "Co w życiu ważne" oraz spotkaniu z autorką książek - Katarzyną Kowalską, ale także włączyła się w przygotowania dekoracji, wierszy i rekwizytów. Dzięki tej akcji dzieci w miłej i sprzyjającej atmosferze spędziły piątkowy wieczór, który był okazją do zapoznania się z nowościami wydawniczymi oraz integracją ze środowiskiem lokalnym. (tekst i zdjęcia: Katarzyna Romańska)

Akademia z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Z okazji 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyły się w szkole uroczyste akademie: 6 listopada (klasy 4-8) i 8 listopada (klasy 1-3). Starsi uczniowie obejrzeli montaż słowno-muzyczny pt. "Drogi do wolności", przygotowany przez klasę 5b oraz chór szkolny, pod kierunkiem pani Małgorzaty Młotkowskiej i Renaty Gowin. Młodsi zobaczyli inscenizację w wykonaniu klasy 3b i 3c, poruszającą ważne tematy, związane z naszą ojczyzną, patriotyzmem, symbolami narodowymi. Uczniów przygotowały panie Danuta Kołodziejczyk i Mariola Socha. Dekorację wykonała pani Justyna Żelewska. (zdjęcia: Katarzyna Romańska, Grażyna Kaczorowska)

Koncert piosenek patriotycznych

29 października 2019 r. w naszej szkole po raz kolejny odbył się Koncert piosenek patriotycznych, przygotowany przez uczniów klasy 3a z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości. Licznie zgromadzeni goście usłyszeli jedenaście utworów, które powstawały na przestrzeni wielu trudnych dla Polaków lat, przeżytych w okupowanym kraju. Piosenki te przez lata towarzyszyły polskim żołnierzom w czasie walk o odzyskanie niepodległości. W czasie trwania koncertu na twarzach słuchaczy widać było zadumę i wzruszenie, wywołane zapewne słowami piosenek, ale też faktem, że wykonawcami utworów były, bardzo emocjonalnie zaangażowane, dzieci. 30 października koncertu z uwagą wysłuchali też uczniowie klas I-III. (tekst i zdjęcia: Agnieszka Gimbut)

Konkurs czytelniczy "Zostań mistrzem pięknego czytania"

Jak co roku uczniowie klas czwartych mogli sprawdzić się w konkursie czytelniczym "Zostań mistrzem pięknego czytania", który odbył się 30 października 2019 r. w bibliotece szkolnej. Celem konkursu było propagowanie czytelnictwa w szkole, rozwijanie umiejętności pięknego czytania, doskonalenia dykcji i intonacji oraz własnej interpretacji tekstu literackiego. Jury w składzie Grażyna Brożek, Aneta Ruszkiewicz, Lucyna Aninowska-Maciejewska wybrało trzy laureatki:
I miejsce - Amelia Pytlarczyk z klasy 4a
II miejsce - Emilia Romańska z klasy 4b
III miejsce - Łucja Krajewska z klasy 4a
Serdecznie gratulujemy laureatom konkursu. (tekst i zdjęcia: Katarzyna Romańska)

Akcja czytelnicza "Książka łączy pokolenia" - 28 października

Nasza szkolna biblioteka wychodzi naprzeciw potrzebom nie tylko uczniów, ale także rodziców. W związku z tym zorganizowaliśmy spotkanie z rodzicami "Książka łączy pokolenia". Podczas spotkania wspólnie czytaliśmy książki zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, a następnie bawiliśmy się w teatrzyk cieni, do którego zostały wybrane wiersze z nowo zakupionych książek. Dzieci miały także możliwość wykazania się zdolnościami i wyobraźnią podczas słuchania fragmentu książki "Nowe przygody Bolka i Lolka - zdrowe śniadanie daje moc", na podstawie której kolorowały przygotowane wcześniej ilustracje i wycinały owoce. Efektem końcowym tych działań było stworzenie sałatki owocowej. Spotkanie miało na celu zintegrować społeczność szkolną a przede wszystkim zachęcić do czytelnictwa i pokazać ciekawe formy pracy z tekstem literackim. (tekst i zdjęcia: Katarzyna Romańska)

Ślubowanie klas I

18 października odbyła się w naszej szkole uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych. Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej musieli zaprezentować to, czego już się w szkole nauczyli. Zadaniem uczniów było m.in. zaśpiewanie piosenek, recytacja wierszy oraz umiejętność odpowiedzi na szereg bardzo ważnych pytań. Po zakończonej prezentacji zaproszeni goście zgodnie potwierdzili, że wszystkie dzieci wspaniale zdały egzamin.Doniosłym momentem uroczystości było ślubowanie, które wzbudziło wiele emocji. Aktu pasowania dokonała pani dyrektor. Dzieci otrzymały prezenty ufundowane przez radę rodziców oraz pierwszą tarczę szkolną. Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, przygotowany przez rodziców. (zdjęcia: MAWI)

Wycieczka do Warszawy

W październiku klasa 6d była na wycieczce w Łazienkach Królewskich. Uczniowie wzięli udział w dwóch lekcjach: muzealnej (w Pałacu na Wyspie) i przyrodniczej (w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa). (tekst i zdjęcia: Anna Adydan)

Spotkanie z pisarkę Agnieszką Frączek

W ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych klasa 1b i 1c wzięły udział w spotkaniu autorskim z panią Agnieszką Frączek, autorką zabawnych wierszowanych historyjek o zwierzętach. Podczas spotkania, które odbyło się 4 października w Centrum Kultury, dzieci dowiedziały się, jak powstaje książka, skąd autorka czerpie pomysły do swoich książek i jaka jest ich tematyka. Jeszcze przed wizytą uczniowie mieli możliwość zapoznania się z twórczością autorki dzięki nowościom zakupionym wcześniej do biblioteki szkolnej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Na ich podstawie zostały zorganizowane zajęcia "Godzina z ciekawą książką". (tekst: Katarzyna Romańska)

Zajęcia poświęcone historii okrętów wojennych II wojny światowej

1.10.2019 r. klasy VI udały się do grodziskiej Mediateki na zajęcia poświęcone historii okrętów wojennych II wojny światowej. Zajęcia poprowadził inż. Andrzej Stefaniak, który przy okazji wykładu udostępnił do obejrzenia plastikowe modele okrętów. Uczniowie poznali marynarski mundur oraz barwne opowieści o takich okrętach jak: Admiral Graf Spee, Admiral Scheer, Bismarck, Orzeł, USS Indianapolis.

Szkolenia w ramach projektu "I can help"

Korzystając z oferty fundacji VERITA w naszej szkole odbyły się szkolenia dla uczniów klas piątych, szóstych, siódmych i ósmych w ramach projektu "I can help". Jest to projekt informacyjno-edukacyjny podnoszący świadomość społeczną oraz konkretne umiejętności w zakresie niesienia pierwszej pomocy przedmedycznej. Podczas dwugodzinnego szkolenia uczniowie poznali techniki i konieczny zasób informacji o bezpiecznej akcji ratunkowej w przypadku zagrożenia życia i zdrowia innych osób. (tekst: Joanna Kozdrak)


Strona Szkoły Podstawowej nr 4 w Grodzisku Maz. Wszystkie prawa zastrzeżone.