05-825 Grodzisk Maz. ul. Zielony Rynek 2          tel.: 22 755 51 55, 22 755 55 07, fax: 22 755 60 77          e-mail: sp4grodzisk@home.pl

AKTUALNOŚCI

  Strona główna
  Ważne informacje
  Kronika
  Kalendarz
  Plan lekcji

O SZKOLE

  Historia
  Patron
  Symbole szkolne
  Dyrekcja
  Nauczyciele
  Rada rodziców
  Biblioteka
  Świetlica
  Pedagog
  Dokumenty szkolne
  Napisali o nas
  Inne informacje

UCZNIOWIE

  Klasy, wychowawcy
  Samorząd uczniowski
  Rzecznik Praw Ucznia
  Absolwenci
  Nasze sukcesy
  Egzamin ósmoklasisty
  Bezpieczniczek

NAUKA I ZABAWA

  Przedmioty
  Zajęcia pozalekcyjne
  Wycieczki
  Galeria zdjęć

RÓŻNE

  Grodzisk Maz.
  Ciekawe strony
  Wesoła szkoła
  Archiwum
  Podziękowania
  Rozkład jazdy autobusów

Kronika 2018/2019

IX - II III - VI

I Świetlicowy Turniej Piłkarski - 28 lutego 2019

28.02.2019 odbył się świetlicowy turniej piłkarski o puchar dyrektora szkoły. W I części wzięło udział 8 drużyn młodzieżowych (uczniowie klas I-IV). Najwięcej emocji dostarczył kibicom mecz finałowy między Lwami z Chlebni i Szerszeniami z Łąk rozstrzygnięty dopiero w rzutach karnych. W II części uczestniczyły 4 drużyny rodzinne. Na szczególną uwagę zasługują rodziny państwa Wawrów i Iwanowskich, które wykazały się nie tylko umiejętnościami piłkarskimi, ale również oryginalnymi strojami. Głównym organizatorem turnieju był pan Adam Paschke, oprawę artystyczną przygotowały dziewczynki pod kierownictwem pani Marty Szymczyk, a o wystrój sali zadbała pani Barbara Skrzyńska. (tekst: Adam Paschke, zdjęcia: Katarzyna Wojciechowska)

Bal karnawałowy - 23 stycznia 2019

Szkolny bal karnawałowy odbył się w tym roku pod hasłem "Każde dziecko, duże, małe, lubi bale w karnawale". W tym dniu sala gimnastyczna zamieniła się w zaczarowaną krainę pełną wróżek, czarodziejów, księżniczek, barwnych postaci z kreskówek i bajek. Widziano też policjantów, piłkarzy, piratów i kowbojów. Wszyscy świetnie się bawili, uczestnicząc we wspólnych zabawach i konkursach, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca.

Jasełka w Centrum Kultury - 13 stycznia 2019

Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy wspieramy od lat, m. in. prezentując podczas finału przedstawienie jasełkowe, przygotowane przez uczniów pod kierunkiem pani Renaty Łoszewskiej i Cecylii Kotowicz. W tym roku inscenizacja pt. "Dobra nowina w Niepodleglej" nawiązywała do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Piękne kolędy i pastorałki, zaangażowanie młodych aktorów, podniosły a jednocześnie ciepły i swojski nastrój bardzo przypadły do gustu publiczności. (zdjęcia: Anna Gutowska-Kądziela)

Koncert kolęd w wykonaniu orkiestry dętej - 9 stycznia 2019

Tradycyjnie w okresie bożonarodzeniowym gościliśmy w szkole Zakładową Orkiestrę Dętą Gedeon Richter Polska. Muzycy pod batutą dyrygenta pana Jerzego Wysockiego zaprezentowali program, na który złożyły się kolędy, muzyka filmowa, znane arie operetkowe i popularne piosenki. Bardzo dziękujemy za piękny koncert i życzymy wielu sukcesów. (zdjęcia: Adam Paschke)

Mikołajkowa loteria fantowa

Tegoroczna mikołajkowa loteria fantowa, dzięki współpracy Koła Młodego Wolontariusza (opiekun - Sylwia Ręgowska) oraz samorządu uczniowskiego (opiekun - Katarzyna Romańska) przyniosła dochód w wysokości 1 670 złotych. Pieniądze zostały przeznaczone na zakup paczek świątecznych dla najbardziej potrzebujących rodzin. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przekazali fanty na loterię oraz kupili losy.

Mikołajkowy Turniej Szachowy

W dniach 8 i 9 grudnia 2018 r. w naszej szkole odbył się Mikołajkowy Turniej Szachowy, zorganizowany przez Grodziski Klub Szachowy "Szachowa Dwójka" i Szkołę Podstawową nr 4 w Grodzisku Mazowieckim. Uczestnicy turnieju przybyli z całego województwa mazowieckiego i byli podzieleni na cztery grupy w zależności od wieku i kategorii szachowej. W grupie C i D nasi uczniowie zajęli czołowe miejsca i zdobyli IV i V kategorię szachową. Turniej zgłoszony był do Polskiego Związku Szachowego. (zdjęcia i tekst: Adam Paschke)

25 listopada - Dzień Pluszowego Misia

Wszyscy wiemy, ile radości może wnieść w życie małego (i nie tylko) człowieka zwykły pluszowy miś. Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy w kubraczku... Kumpel do zabawy i do zwierzeń... Łagodny, uroczy i cierpliwy... Prawdziwy przyjaciel... Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia pojawił się w naszej szkole. Wchodził na lekcje, krążył po korytarzach, pozował do zdjęć. Wzbudził mnóstwo radości i uśmiechów. Do zobaczenia za rok. (zdjęcia: Katarzyna Wojciechowska)

Świętowanie w przedszkolu

W realizację projektu "Rok dla Niepodległej" włączyło się również Przedszkole nr 5, podejmując wiele ciekawych inicjatyw, np. opracowanie i wdrożenie ogólnopolskiego programu "Z Pszczółką Mają poznajemy Polskę", zorganizowanie II edycji Festiwalu Piosenki Patriotycznej dla dzieci przedszkolnych i uczniów klas I-III, czy też zorganizowanie konkursu "Palma wielkanocna w barwach narodowych". W Wólce Grodziskiej 9 listopada odbył się konkurs pieśni patriotycznych, akcja "Rekord dla Niepodległej" oraz zajęcia z kodowania na dywanie "Nasza flaga". (zdjęcia: Katarzyna Galla)

Akademia z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - 9 listopada

100. rocznicę odzyskania niepodległości uczciliśmy uroczystą akademią, która była jednocześnie podsumowaniem projektu ROK DLA NIEPODLEGŁEJ, realizowanego w 2018 roku. Rozpoczęło ją o godzinie 11:11 wspólne śpiewanie 4-zwrotkowego hymnu. Następnie obejrzeliśmy montaż słowno-muzyczny, wzbogacony scenkami dramatycznymi, przedstawiającymi ważne wydarzenia z naszej historii. Uroczystość miała podniosły charakter, podkreślony przez obecność sztandarów szkolnych oraz odświetny strój, zgromadzonych w sali, uczniów. Młodych artystów do występu przygotowały panie Małgorzata Młotkowska, Iwona Dobiesz, Renata Gowin, Marta Cichowlas, Anna Tarłowska oraz pan Adam Paschke. 11 listopada poczty sztandarowe naszej szkoły pod opieką pani Sylwii Ręgowskiej i pana Piotra Szmausa wzięły udział w uroczystościach miejskich. (zdjęcia: Anna Gutowska-Kądziela)

Wystawa historyczna

Uroczystościom z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości towarzyszyła wystawa o charakterze historycznym, na którą złożyły się eksponaty, wypożyczone od rodziców uczniów, zaprzyjaźnionych osób a nawet ze sklepów. Jedna sala poświęcona była miastu, druga - wsi. Oprowadzali po nich uczniowie klasy 8c, ubrani w stroje z epoki. Zwiedzający byli bardzo zainteresowani takim bliskim spotkaniem z historią. Rodzice i nauczyciele szczególnie docenili walory edukacyjne ekspozycji jako niezwykle interesującej formy przybliżania dzieciom trudnego procesu odzyskiwania niepodległości przez Polskę. Dziękujemy pani Małgorzacie Soczewicz i pani Marii Faliszewskiej za przygotowanie wystawy. (zdjęcia: Anna Gutowska-Kądziela)

Koncert dla Niepodległej

30 października w grodziskim Centrum Kultury odbył się międzyszkolny przegląd piosenki patriotycznej "Piękna Niepodległa", zorganizowany przez naszą szkołę. W tym roku festiwal piosenki przybrał nieco inną formę. Rywalizację między uczestnikami zastąpiło wspólne śpiewanie. W przeglądzie uczestniczyli uczniowie z 9 szkół podstawowych i jednego przedszkola, 90 wykonawców, którzy wykonali 24 pieśni i piosenki. Usłyszeliśmy utwory z różnych okresów historii naszej ojczyzny. Całość dopełniła prezentacja multimedialna zawierającą zdjęcia i filmy historyczne. Naszą szkołę reprezentowali: Zuzanna Czarnecka, Oliwia Fijałkowska, Maria Gałajda, Daniel Kądziela, Juliusz Ruszkiewicz, Kinga Rutkowska. Serdecznie dziękujemy pracownikom Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim za udostępnienie sali widowiskowej oraz profesjonalne nagłośnienie i oświetlenie podczas koncertu. Koncert zorganizowały panie Renata Gowin i Marta Żółkiewska a poprowadził go absolwent "Czwórki" pan Łukasz Nowacki, który posiada niezwykłą lekkość opowiadania o rzeczach trudnych w bardzo prosty i przystępny dla odbiorcy sposób. Dziękujemy! (zdjęcia i tekst: Renata Gowin, Marta Żółkiewska)

Zobacz film

Ślubowanie klas I

26 października odbyło się ślubowanie pierwszoklasistów. Na początku dzieci zaprezentowały to, czego się nauczyły podczas pierwszych tygodni pobytu w szkole, śpiewały piosenki, recytowały wiersze, pakowały tornistry, odgadywały zagadki i układały puzzle. Okazało się, że w pełni zasługują na to, aby przyjąć ich do społeczności szkolnej. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym, dzieci ślubowały być dobrymi uczniami i Polakami, przyjaciółmi roślin i zwierząt, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor Elżbieta Stępień dokonała symbolicznego pasowania na ucznia, dotykając ramienia pierwszaka i wypowiadając zdanie: "Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej nr 4". Każdy pierwszoklasista otrzymał pamiątkowy dyplom, tarczę szkolną oraz kuferek, pełen tajemniczych przedmiotów. (zdjęcia: MAWI)

Wyjazd na Europejską Wystawę Psów Rasowych

12 października uczniowie naszej szkoły pojechali na Europejską Wystawę Psów Rasowych, która odbywała się w tym roku w Warszawie. Wyjazd był podsumowaniem projektu, realizowanego przez świetlicę szkolną. Dzieci poznały zwyczaje panujące na wystawach, odprawę weterynarza, sposób oceniania przez sędziów oraz przygotowanie psa do prezentacji na ringu. Za zgodą poszczególnych wystawców bawiły się z ich pupilami a nawet mogły podczas przerwy pobiegać z psami po ringu. (tekst i zdjęcia: Adam Paschke)

Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz w naszej szkole

5. 10. 2018 r. w naszej szkole miała miejsce szczególna wizyta. Gościliśmy Jego Eminencję ks. kard. Kazimierza Nycza, który w ramach wizytacji duszpasterskiej parafii p.w. Przemienienia Pańskiego odwiedził naszą placówkę. Ksiądz Kardynał, zaproszeni goście, nauczyciele i uczniowie obejrzeli krótki program artystyczny przygotowany przez uczniów naszej szkoły związany z tegorocznym Dniem Papieskim, który odbywał się pod hasłem "Promieniowanie ojcostwa". Po występie Jego Eminencja, nawiązując do osoby papieża Jana Pawła II, skierował do wszystkich kilka słów i udzielił pasterskiego błogosławieństwa. (tekst: Renata Łoszewska, zdjęcia: Mateusz Kowalczyk)


Strona Szkoły Podstawowej nr 4 w Grodzisku Maz. Wszystkie prawa zastrzeżone.