Józefa Joteyko

Józefa Joteyko nie jest dziś osobą powszechnie znaną, nie eksponuje się już jej niewątpliwych dokonań naukowych, nie wydaje prac, z których wiele - chociażby we fragmentach - na to zasługuje. W okresie międzywojennym uznawano ją za osobę o wysokiej pozycji naukowej, a jej nazwisko umieszczano obok nazwisk wybitnych psychologów i pedagogów. Obecnie znana jest tylko wąskiemu gronu specjalistów.

Józefa Franciszka Joteyko (1866-1928), psycholog i pedagog. Od 1908 wykładowca psychologii i kierownik laboratorium psychologii fizjologicznej uniwersytetu w Brukseli. Od 1916 w College de France, 1917-1918 na Sorbonie i na uniwersytecie w Lyonie. W 1919 powróciła do Polski i rozpoczęła pracę jako wykładowca w Państwowym Instytucie Pedagogicznym, od 1925 w Wolnej Wszechnicy Polskiej. W 1926 założyła Polskie Archiwum Psychologii - pierwsze polskie czasopismo psychologiczne. Zajmowała się rozwojem psychicznym i pomiarem inteligencji, prowadziła badania dotyczące pamięci, wrażeń, zmęczenia i znużenia.

A przecież zapamiętano ją również z innej strony. (cytaty pochodzą z książki: Otton Lipkowski "Józefa Joteyko - życie i działalność")

• Jako dwudziestoletnia studentka odznaczała się wysokim wzrostem i smukłą postacią. Nosiła obszerne ubranie, binokle i kokieteryjnie paliła papierosa. Wszystko to razem czyniło ją podobną do młodego chłopca.
  • Potrzeby jej i wymagania materialne zawsze były skromne. Strój odznaczający się prostotą, który lubiła najbardziej, pozostał jej ulubionym wzorem ubrania do ostatnich lat: kostium angielskiego kroju, szary lub w kolorach ciemnych, kołnierz biały wykładany i krawat - wstążka.
  • Nie lubiła zajęć gospodarskich i nie wykazywała w tym względzie żadnych umiejętności.
  • Kochała i czuła przyrodę. Lubiła podróże i piękne miasta. Znała się na uroku ich murów. Architektura i muzyka przemawiały do niej ze wszystkich sztuk najbardziej.
  • W stosunkach z ludźmi mimo pozornej łatwości w nawiazywaniu kontaktów i ufności była nieśmiała, małomówna, powściągliwa i ostrożna. Wdzięk kobiecy, subtelność i delikatność łączyły się w niej z odwagą, stanowczością i konsekwencją w działaniu.
  • Dominującą cechą jej była ambicja i pracowitość. Jeszcze jako uczennica mawiała, że pragnie badać wszystko, co jest, a potem odkrywać nowe.

A więc nie tylko wielka uczona, której zasług nie można przecenić, ale również skromna, ambitna kobieta, pełna pasji badawczej i uporu w dochodzeniu do celu. Życzliwym okiem spogląda na nas ze swojego portretu, umieszczonego w holu szkoły, jakby chciała powiedzieć: NIE MA RZECZY NIEMOŻLIWYCH, SĄ TYLKO MNIEJ LUB BARDZIEJ TRUDNE.

Przeczytaj fragment monografii Józefy Joteyko

Józefa Joteyko w internecie:

Józefa Joteyko, Maria Grzegorzewska - ich życie i działalność naukowa
Znaczące wydarzenia, wybrane publikacje