POŁOŻENIE

Deptuszewski

Łapiński

Teliga

Józef Chełmoński urodził się 7 listopada 1849 r. we wsi Boczki pod Łowiczem. Zmarł 6 kwietnia 1914 w Kuklówce. Syn Józefa (drobnego dzierżawcy, wójta wsi Boczki) i Izabeli z Łoskowskich. Ożeniony był z Marią Szymanowską w 1878r.

Pierwszych wskazówek w zakresie rysunku udzielał mu ojciec. Po ukończeniu gimnazjum realnego w Warszawie studiował w latach 1867-1871 w warszawskiej Klasie Rysunkowej oraz w prywatnej pracowni W.Gersona. W latach 1871-1874 przebywał w Monachium; od 23 stycznia 1872 przez kilka miesięcy studiował w tamtejszej akademii u H.Anschutza i A.Strahubera. Istotniejszy jednak wpływ wywarło nań środowisko działających w Monachium malarzy polskich na czele z J.Brandtem i M.Gierymskim. W 1872 i 1874 odwiedził kraj, odbył podróże na Podole i Ukrainę.

Najwcześniejsze prace Chełmońskiego powstały pod silnym wpływem Gersona. Następne malowane w Monachium i Warszawie, głęboko odczute krajobrazy oraz pełne charakteru i ruchu sceny wiejskie, atakowane przez konserwatywną krytykę, stały się obok dzieł M. i A. Gierymskich manifestacją pełnego realizmu. W 1875, dzięki pomocy C.Godebskiego, wyjechał do Paryża, gdzie wystawiał w oficjalnych salonach: w 1876 - Sprawę u wójta, Odwilż; w 1878 - Czwórkę; w 1882 - Przed karczmą, Postój kozaków. Wkrótce zdobył rozgłos; w 1878 A.Goupil zawarł z Chełmońskim umowę na prawo do pierwokupu jego obrazów. Wiele z nich trafiło do Anglii i Ameryki.

Po pobycie w Polsce w 1878 odbył podróż do Wiednia i Wenecji. Odwiedziwszy jeszcze kraj w 1882 i 1883, powrócił doń na stałe w 1887, osiadając od 1889 we wsi Kuklówka. W twórczości jego zaczęły dominować pełne sentymentu i nastroju krajobrazy, ożywione często motywem dzikiego ptaka czy zwierzęcia, oraz obrazy ściśle zespolonego z przyrodą życia chłopskiego.

Babie lato

Bociany

Kaczki nad wodą

Został pochowany na cmentarzu w Żelechowie. Jego pobyt na podgrodziskich ziemiach upamiętniono m.in. pamiątkową tablicą z wizerunkiem malarza usytuowaną na skrzyżowaniu dróg w Kuklówce. Także w Kuklówce wciąż istnieje drewniany dworek Chełmońskiego.

10 września 2006 roku w Grodzisku Maz. został odsłonięty pomnik Józefa Chełmońskiego, wykonany przez krakowskiego artystę profesora Mariana Koniecznego.

Pomnik Józefa Chełmońskiego w Grodzisku Maz.

Źródło: strona Grodziska Maz. oraz internetowe galerie: