UROK RÓŻNORODNOŚCI czyli jak walczymy z dyskryminacją?

Uczymy się na lekcjach o różnorodności kulturowej, etnicznej, religijnej.

Poznajemy problemy osób niepełnosprawnych.

Organizujemy akcje charytatywne.

Dążymy do tego, aby w szkole panowała przyjemna atmosfera, dająca poczucie bezpieczeństwa i możliwość realizacji swoich pasji i zainteresowań.

Uczniowie, którzy należą do grup narażonych na dyskryminację, otoczeni są szczególną opieką nauczycieli.

Wszyscy reagują na sytuacje dyskryminacji, przemocy i nierównego traktowania w szkole.

Realizujemy projekty edukacyjne, których głównym celem jest kształtowanie właściwych postaw i zapobieganie dyskryminacji.

Na lekcjach różnych przedmiotów i zajęciach pozalekcyjnych poruszamy tematy związane z dyskryminacją, rozmawiamy o stereotypach i uprzedzeniach.

Trudne wyrazy:

Dyskryminacja - traktowanie kogoś gorzej niż innych w tej samej sytuacji. Dyskryminuje się ludzi z różnych powodów, na przykład ze względu na płeć, rasę, wiek, status materialny, wyznanie.

Stereotyp - skrajnie przejaskrawiony obraz danej grupy, traktujący wszystkich jej członków w sposób niezróżnicowany, niezależnie od ich cech indywidualnych.

Uprzedzenie - negatywne opinie lub uczucia wobec innych grup społecznych żywione z powodu samej przynależności do danej grupy. To także nieprzychylna ocena, osąd dokonany na podstawie stereotypowych przekonań.