POŁOŻENIE

ZABYTKI

SŁAWNI LUDZIE

Kościół św. Anny, fot. Andrzej Kucharski

Kościół św. Anny - (Pl. Króla Zygmunta Starego)

Murowany, późnobarokowy kościół z 1687 r. ufundowany przez Wojciecha Mokronoskiego, kasztelana rawskiego. Posiada wyposażenie renesansowe i barokowe z XVII i XVIII w., w skład którego wchodzą obrazy o tematyce religijnej autorstwa Filipa Castaldiego. Dobudowanie naw bocznych oraz wieży kościelnej w XIX w. spowodowało utratę barokowego charakteru kościoła.

Kapliczka p.w. św. Krzyża

Kaplica p.w. św. Krzyża - (Pl. Króla Zygmunta Starego, obok kościoła)

Drewniana kaplica powstała w 1713 r., ufundowana dziękczynnie po wygaśnięciu epidemii cholery. Dwukrotnie restaurowana - w XIX i XX w. Pierwotnie usytuowana na skrzyżowaniu ulic Sienkiewicza i Kościuszki w Grodzisku Mazowieckim. W latach 90. XX w. została przeniesiona na ulicę Sienkiewicza i obecnie znajduje się przy kościele św. Anny.

Cmentarz Żydowski

Cmentarz Żydowski - (ul. Żydowska)

Cmentarz założony w 1780 r. Na jego dzisiejszym terenie znajduje się 277 zabytkowych nagrobków. Do 1941 r. stanowił miejsce pochówku Żydów mieszkających w Grodzisku i okolicach.

Willa Foksal, fot. Andrzej Kucharski

Willa "Foksal" - (ul. W. Bartniaka 26)

Zabytkowa willa przy ul. 1 Maja w Grodzisku Mazowieckim zbudowana w 1845 r. według projektu Teofila Schullera, architekta Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Uważana za pierwszy dworzec kolejowy, prawdopodobnie pełniła funkcję domu zajezdnego dla podróżnych. Po wojnie w willi Foksal znajdował się szpital zakaźny, później przychodnia lekarska, Ośrodek Dokumentacji Zabytków Ministerstwa Kultury i Sztuki. Potocznie nazywana "Lokomotywką" od charakterystycznego kształtu.

Budynek byłego Zakładu Wodoleczniczego dr Bojasińskiego, fot. Monika Kwiczak

Budynek byłego Zakładu Wodoleczniczego dr Bojasińskiego
(ul. J. Kilińskiego 12)

Budynek byłego Zakładu Wodoleczniczego dr Bojasińskiego powstał w 1884 r. Aktualnie jest siedzibą wielu organizacji społecznych oraz Szkoły Podstawowej nr 1.

Willa Kaprys, fot. Marek i Ewa Wojciechowscy

Willa "Kaprys" - (ul. Okólna 1)

Willa pochodzi z 1886 r. W jej otoczeniu znajduje się stara powozownia oraz zabytkowy park ze stawem i rzeźbami.

Dworek Skarbków, fot. Monika Kwiczak

Dworek Skarbków - (ul. gen. L. Okulickiego 8)

Dwór usytuowany w dawnych Jordanowicach. Został zbudowany w XVIII wieku, reprezentuje styl barokowo-klasycystyczny. Był przebudowywany w XIX i XX wieku. Jego pierwszymi właścicielami byli Mokronoscy, później przeszedł na własność Skarbków. Cennym zabytkiem dworu są polichromie Jana Bogumiła Plerscha pochodzące z 1782 roku. Dwór jest otoczony parkiem (Park Skarbka).

Willa Radogoszcz

Willa "Radogoszcz" - (ul. H. Sienkiewicza 31)

Położona w centrum miasta, reprezentacyjna willa zbudowana na zlecenie Zacharija Andriejewicza Putiato, pełniącego funkcję naczelnika powiatu sochaczewskiego. Po drugiej wojnie światowej w willi "Radogoszcz" swoją siedzibę miały organizacje kulturalne i oświatowe. Obecnie mieści się w niej Ognisko Edukacji Kulturalnej "Radogoszcz", a pomieszczenia willi są wykorzystywane jako sale wystawowe.

Willa Zameczek

Willa "Zameczek" - (ul. Kościuszki 12)

Willa reprezentująca styl secesyjny, usytuowana przy ulicy Kościuszki 12, w dawnej dzielnicy "Letniaki" skupiającej na swoim terenie letniskowe rezydencje dla warszawskich sfer wyższych. Wybudowana przez architekta Józefa Moszyńskiego z przeznaczeniem na dom wypoczynkowy. Budowę ukończono w 1903 r.

Willa Kniaziew

Willa "Kniaziew" - (ul. Suwalska 15)

Willa "Kniaziew" wybudowana została w 1911 r. z przeznaczeniem na rezydencję gen. E. Dmitriewicza Kniaziewa, który był jej właścicielem się do 1938 r. W czasie II wojny światowej stanowiła schronienie dla uciekinierów z Warszawy.

Dworzec kolejowy - wejście główne

Dworzec kolejowy - (ul. 3 Maja)

Dworzec kolejowy w stylu polskiego dworku wybudowany w latach 20. XX w. według projektu R. Millera. Gruntownie odrestaurowany w 1995 r. z okazji 150-lecia powstania Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej.

Źródło: strona internetowa Grodziska Maz. oraz materiały własne
Zdjęcie willi "Kaprys" pochodzi ze strony internetowej "Wycieczki po Polsce"